Typy kování

Pojďme si představit druhy kování, na které můžete na trhu narazit. Každý typ má své místo použití, liší se konstrukcí, vlastnostmi i cenou. Je proto dobré mít základní přehled v oblasti typů kování.

kliky ke dveřím NOVA - Mosaz leštěná a lakovaná
kliky ke dveřím NOVA – Mosaz leštěná a lakovaná

Interiérové kování

Jak je z názvu patrné, tento typ kování je primárně určen do vnitřních prostor. Hodí se do bytů a není určen pro venkovní použití. Vyrábí se v několika provedení laku, některé jsou vhodné tam, kde je frekvence pohybu nízká, tedy do rodinných domů apod. Jiné mají kvalitnější ochranný lak, díky kterému je možné použití i do míst se zvýšenou frekvencí pohybu, vyhoví i v restauracích, nemocnicích, hotelech. Na trhu je opravdu široký výběr tvarů, barev a materiálů. Co se týče výběru zámku, mnohdy dostačuje běžný s otvorem pro dózický zámek, některé místnosti je lepší opatřit zámkem cylindrickým. Pro toalety je vhodné použití WC sady s vestavěným klíčem.

Venkovní kování

Venkovní kování se vyznačuje opravdu velkou odolností vůči přírodním vlivům, odolávají větru i dešti a nepodléhají korozi. Laky jsou velmi kvalitní. Je nutné počítat se zvýšenou cenou, právě díky kvalitnímu laky. Venkovní kování je vhodné pro vrata, brány, ale i vchodové dveře.

klika MONIKA - Bílá
klika MONIKA – Bílá

Hliníkové kliky

Hliníkové kování je jednoznačně nejrozšířenějším typem vůbec. Vyznačuje se nízkou cenou, odolnosti vůči poškrábání a snadné povrchové úpravě, díky kterému můžete narazit na trhu na nepřeberné množství tvarů i barevných variant. Hliníkové kování je primárně určeno pro použití v interiérech, při kvalitní povrchové úpravě však může být použito i v exteriéru.

rozetové kování GIUSSY - HR - Nerez
rozetové kování GIUSSY – HR – Nerez

Nerezové kliky

Nerezové kování patří ke kvalitnějším, avšak pochopitelně i dražším typům kování. Vyznačuje se velkou odolností vůči korozi a vypadá skvěle. Díky vysokému lesku působí honosně a hodí se moderních rodinných domů, ale i hotelů či firem. Tento typ kování je vyroben z velmi kvalitní oceli, díky kterému je vhodné jeho použití i v místech s vysokou frekvencí pohybu.

kovaná klika Nemezis - Kovaná černá
kovaná klika Nemezis – Kovaná černá

Kované kliky

Kované kování je nejodolnější, působí opravdu luxusně. Vybrat si můžete z velké škály tvarů, které jsou originální, často však decentní. Kované kování je vhodné do míst, která mají působit honosně, ideální pro použití ve firmách, bankách, vilách ad.

Bezpečnostní kliky

Jedná se o velmi oblíbený typ. Bezpečnostní kování má z jedné strany běžnou kliku pro otevírání, ze strany druhé je madlo či koule, díky kterému je možný vstup bez použití klíče jen z jedné strany. Díky tomu je omezení průchodu, často využívané v ordinacích, bytech apod.