Podle jakých kritérií vybírat kliku?

Provedení neboli druhy kování

Druhy kování, z kterých si můžete vybírat, jsou tři, štítové, rozetové a bezpečnostní.

Štítové kování má kliku s otvorem pro zámek vcelku, tvoří jeden štít. U tohoto druhu kování je nejdůležitějším údajem tzv. rozteč. Rozteč se zjišťuje podle vzdálenosti od středu zámku po střed čtyřhranu pod klikou. Rozměry rozteče jsou 72mm , 90mm nebo méně častých 92 mm. Rozteč je velmi důležitá při výběru nové nebo vyměňované kliky. Patří k důležitým údajům pro správnou instalaci kliky a kování.Rozetové kování má rozdělenou část pro kliku a pro zámek. Rozety jsou kryty zámku a kliky, a mohou mít kulatý nebo hranatý tvar.

Bezpečnostní kování má z jedné strany kliku a z druhé strany madlo, nebo také kouli, může být štítové i rozetové.

Zámek

Při výběru zámků můžete vybírat ze tří typů. Interiérového klíče, FAB zámku nebo WC zámku.

Interiérový klíč, nebo také dozický, je vhodné do interiérů, jako pokojové klíče. Má označení BB.

FAB zámek je vhodný do venkovních dveří, ať již se jedná o byt, dům, sklad, obchod a další nemovitosti. Je rozdělený do čtyř bezpečnostních skupin, z nichž 4. třída patří k těm nejbezpečnějším. Jsou označovány zkratkou PZ, protože mají otvor pro cylindrickou vložku.

WC sada je posledním typem zámku. Tento typ, jak vyplývá z jeho označení, je vhodný pro montáž na dveře toalety a koupelny. Funguje na principu uzamknutí pouze z vnitřní strany, bez využití klíče. Zkratka je WC.

Typ

Kromě toho, že si můžete vybrat na dveře kliku, na většinu dveří lze vybrat i madlo nebo kouli. Záleží to především na druhu kování a na to, z které strany jsou závěsy dveří, zda zprava nebo zleva. Podle toho se rozlišují dveře pravé nebo levé. Speciálním typem pak jsou kliky na posuvné dveře. U dveřních i okenních klik pak můžete vybírat podle materiálu, z kterého jsou vyrobené, tvaru a ceny.

Povrch

Kliky ke dveřím i k oknům jsou vyrobené z mnoha materiálů, mezi nejčastější rozhodně patří plast, hliník a ocel, časté jsou i kliky z kovu, například z chromu, niklu, mosazi, bronzu, ale mohou být i nerezové nebo pozinkované. Kliky navíc mohou být lesklé nebo matné.