Manuál při výběru kování

Картинки по запросу manual

Chystáte se k nákupu kování a nevíte si rady? Pak je tento manuál určen právě vám. Zjistíte základní rozdíly mezi jednotlivými typy kování a dozvíte se jejich vlastnosti a vhodnost použití.

Základní typy kování:

Tyto tři druhy kování patří k nejtypičtějším a nejpoužívanějším vůbec, poznáte je na první pohled. Štítové kování vyniká svým tvarem, prostor kliky a otvoru pro zámek jsou spojeny štítem, který může být vyroben buď z plastu nebo z kovových slitin. Dalším typem je kování rozetové, kde jsou klika a prostor pro zámek odděleny. Obvykle se nabízí v provedení čtvercovém či kulatém. I bezpečnostní kování má své místo, charakterizuje se klikou z jedné strany a koulí či madlem ze strany druhé. Omezuje tak přístup bez klíče jen z jedné strany, hodí se ke vchodovým dveřím, do ordinací apod.

Použitý materiál

V současné době je nejběžnějším typem kování hliníkové, dále plastové. K dispozici však máte i kvalitnější materiály, které vynikají vysokou životností, pevností a odolností vůči přírodním vlivům. Typickým příkladem je kování ocelové, nerezové nebo kované.

Barva a povrchová úprava

Kování bývá opatřeno ochranným lakem a barvou, které zajistí potřebnou odolnost. Některé laky nejsou odolné vůči přírodním vlivům a trpí při velmi častém používání, hodí se tedy jen do interiérů a tam, kde je frekvence používání podprůměrná. Odolnější lakování se používají pro kování venkovní a jsou odolné vůči větru i dešti. Jsou odolné i při zvýšené frekvenci používání, ideální jsou tedy do kanceláří, hotelů, nemocnic či restaurací. Velký výběr máte v oblasti barev. Dnes je výběr opravdu pestrý, kromě jednolitých barev jsou k dispozici i nejrůznější texturované povrchy, které vypadají skvěle. Výjimkou ani nejsou barvy ve stylu patiny.

Rozteč

Rozteč je rozměr udávaný v milimetrech a značí vzdálenost mezi osou kliky a osou otáčení klíče. Jedná se o jeden z hlavních parametrů při výběru kování. Nejčastěji narazíte na kování s roztečí 72 a 90 milimetry, 92mm kování se používá často u kování bezpečnostního.

Druhy zámku

Při výběru kování se musíte rozhodnout i pro typ zámku. Existují tři typy:

  • Dózický (interiérový) – značen jako BB
  • Cylindrický (FAB) – značen jako PZ
  • Zámek s vestavěným klíče pro WC – značen jako WC

Pokud jste v manuálu narazili na věc, ve které nemáte jistotu, nebojte se nás kontaktovat.