Cylindrická vložka

Jedná se o nejpoužívanější typ zámku, který všichni známe. Cylindrická vložka (FAB, FABKA) se stala standardem pro zabezpečení dveří. Na trhu je hned několik typů které se liší konstrukcí a především bezpečností.

Stavební cylindrická vložka DMO (mosaz)
Stavební cylindrická vložka DMO (mosaz)

Cylindrická vložka je jednoznačně nejpoužívanějším mechanismem pro zabezpečení dveří. K dispozici je v mnoha velikostech i bezpečnostních řadách. Aby mohlo dojít k odemčení zámku, všechny zuby klíče musí odpovídat a posunout stavítka a blokovací kolíky do takové polohy, která umožní odemčení dveří.

Standardní cylindrická vložka je oboustranná, je tak umožněno odemykání z obou stran dveří. Obvykle je možné mít klíč zastrčen jen z jedné strany pro úspěšné odemčení dveří, což je jakýmsi bezpečnostním prvkem. Je však nutné si dát pozor na zabouchnutí dveří se zastrčeným klíčem, jedná se o nepříjemný fakt, který může vést až k nutnosti demontáže cylindrické vložky.

Dle bezpečnosti dělíme na:

  • Cylindrické vložky se základní ochranou
  • Cylindrické vložky s dostačující ochranou
  • Cylindrické vložky s vysokou ochranou
  • Cylindrické vložky s velmi vysokou ochranou

Výběr

Při výběru cylindrické vložky je nutné znát několik základních parametrů. Jsou to tloušťka dveří, vzdálenost upevňovacího šroubu a vnější hrany kování z vnějšku, vzdálenost upevňovacího šroubu a vnější hrany kování z vnitřku. Při výběru cylindrické vložky dle zmíněných parametrů bude vše přesně sedět a nedojde k nepříjemnostem, které by znepříjemnili samotnou montáž.