Typy kování pro dveře

V moderním světě je spíše obtížné najít alespoň jeden byt nebo dům, ve kterém by nebyly dveře. Dokonce i módní studio apartmány mají alespoň dvoje dveře Vstupní do apartmánu a dveře na toaletu s koupelnou. Nedílnou součástí dveří je kování. Ať už je to klika, nebo madlo je třeba vybírat tento prvek s rozumem a nebrat jako hlavní kritérium jeho cenu, která nemusí být odrazem jeho kvality.

Typy kování pro dveře

Jsou různé typy dveří, a je třeba zvážit jaký typ kování je na které dveře vhodný.

https://www.montkov.cz/files/gallery/bezpecnostni-dvere/bezpecnostni-dvere-detail-zamku2.jpghttp://www.hyperbydleni.cz/files/clanky-html/cz/0/774/hlinikove-vstupni-dvere-idealni-reseni-2.jpghttp://www.prum.cz/wp-content/uploads/2014/08/Celosklo-Royal-DUO-151-2.jpg

Použití kování je možno rozdělit do několika základních typů:

Kliky na štítku, kdy klika je osazena na štítku, který překrývá otvor skrze dveře pro tuto kliku i pro klíč. Pozor, je třeba vždy určit ROZTEČ (rozteč je vzdálenost mezi středem otvoru pro kliku v zámku a osou otáčení klíče v zámku. Standardně se používá rozteč 72, 90mm a u bezpečnostních klik i 92mm)

https://e241.ecdn.cz/img/big/131612.jpg

Kliky na rozetě, kdy tento štítek je dělený a může bát kulatý, hranatý, nebo oválný. U této verze není nutné měřit rozteč

https://e241.ecdn.cz/img/big/138859.jpg

Koule a madla, tyto lze osadit jak na venkovní branky, tak i v interiéru na standardní otvíravé dveře, ale i v některých případech na dveře posuvné. Koule a madla mohou být v provedením otočném z obou stran (otvírajícím), v provedením pevném z obou stran, nebo kombinací těchto dvou provedení.

https://e241.ecdn.cz/img/big/5300.jpg

Madla mohou být také svislá, která se převážně osazují na posuvné dveře, nebo taky na dveře vchodové, kde usnadňují jejich otevření vzhledem k váze těchto dveří. Madla lze osadit na dřevěné dveře, plastové, nebo kovové dveře, ale i na skleněné dveře.

https://media.novinky.cz/770/557709-original1-s9p4f.jpg

Dále pak dělíme kliky dle jejich umístění v objektu

Kování pro vchodové dveře, které plní ochranou funkci a u vyšších řad je certifikováno do bezpečnostních třid, dle jeho odolnosti.

https://e241.ecdn.cz/img/big/132290.jpg

 

Kliky do interiéru, kde není třeba brát zřetel na jejich ochranou funkci a je tak dán prostor vybírat dle tvaru a různé povrchové úpravy těchto klik, tak aby nám ladily s dveřmi a interiérem.

https://e241.ecdn.cz/img/big/134233.jpg

Dveřní kliky je možné vybírat v moderním minimalistickém designu, ale také lze vybrat z provedení rustikálních klik, nebo kovaných klik, které jsou vhodné jak do exteriéru, tak do interiéru.

https://e241.ecdn.cz/img/big/132811.jpg

https://e241.ecdn.cz/img/big/139637.jpg

https://e241.ecdn.cz/img/big/130437.jpg